Show 02

ЗВЕРНЕННЯ ПРЕМ’ЄР-МІНІСТРА УКРАЇНИ ЩОДО ПЕНСІЙНОЇ РЕФОРМИ

Шановний співвітчизнику!

Хочу особисто розказати про одну з найважливіших реформ останніх років – пенсійну. Вона торкнеться кожного: і того, хто вже перебуває на заслуженому відпочинку, і того, хто, можливо, ще й не думає про нього.

На превеликий жаль, сьогодні мільйони людей похилого віку, які все життя багато працювали, отримують пенсію, яка навіть не покриває найнагальніших потреб. На превеликий жаль, сьогодні при визначені розміру пенсії відсутня будь-яка справедливість – її розмір часто не залежить від того, де і скільки людина працювала. На превеликий жаль, пенсійна система працює сьогодні так, що без відповідних змін за 5–10 років ситуація може скластись так, що держава не зможе гарантувати виплати пенсій.

Із цим неможливо миритись, і саме тому Уряд розробив пропозиції до пенсійної реформи, основною метою яких є відновлення справедливості відносно наших шановних пенсіонерів – і сьогодні, і на майбутнє.

Основна ідея запропонованої реформи проста: якщо людина чесно працювала все життя, вона має гарантовано отримувати гідну пенсію. При цьому глибоко переконаний, що людина, яка чесно пропрацювала все життя, не може отримувати таку ж пенсію, як і той, хто протягом життя не турбувався про забезпечення власної старості.

Над тим, щоб знайти правильні та реалістичні рішення, ми працювали кілька місяців, і тепер таке рішення знайдено. Ми сподіваємось на підтримку депутатів Верховної Ради України, аби нові пенсії нашим пенсіонерам почали розраховувати вже від жовтня цього року.

 

Пенсії зазнають осучаснення

Уряд пропонує переглянути пенсії, яких не змінювали останні п'ять років. Такий перегляд, або «осучаснення», передбачає зміну показника розміру середньої зарплати по Україні, який застосовується при обчисленні пенсії.

Середня зарплата зростає щороку, однак востаннє «осучаснення» пенсій проводили 2012 року – із за­стосуванням показника середньої зарплати аж за 2007 рік. Як результат – значна кількість пенсіоне­рів зараз отримує лише мінімальну пенсію, а розміри виплат залежно від року призначення від­різняються іноді більше ніж утричі.

Осучаснення пенсій – це відновлення справедливості в їх обчисленні відносно всіх, хто своєю працею завойовує право на гідне пенсійне забезпечення. В подальшому Уряд зобов’язується проводити індексацію пенсій щороку, мірою зростання середнього розміру заробітної плати.

Також Уряд пропонує скасувати 15-ти відсоткове зниження пенсійних виплат для тих, хто продовжує працювати. За роки своєї роботи пенсіонери уже сплатили свої податки державі і скасування фактично додаткового оподаткування пенсій – це ще один крок відновлення справедливості до тих, хто добросовісно працював усе своє життя.

 

Пенсійний фонд буде бездефіцитним

Гарантувати справедливе пенсійне забезпечення і своєчасну виплату держава може тільки тоді, коли для цього є стійка фінансова основа – Пенсійний фонд. На жаль, роками проблем із його на­повненням не вирішували.

Цьогоріч дотація з Держбюджету Пенсійному фонду становить 141,3 млрд грн. Це майже поло­вина від суми, необхідної для виплати всіх пенсій у державі! Якщо цієї ситуації не виправити, то згодом не буде можливості не тільки підвищувати пенсії, а й виплачувати їх.

Уряд ставить амбітне завдання: в середньостроковій перспективі зробити Пенсійний фонд бездефіцитним. Як наслідок, у Фонду з'являтимуться нові можливості підвищувати виплати, а відтак – і рівень життя пенсіонерів.

 

Підняття пенсійного віку не буде

Є ті, хто пропонує вирішити проблему нестачі коштів у Пенсійному фонді шляхом підвищен­ня пенсійного віку. Мовляв, тоді люди довше працюватимуть і робитимуть більше відрахувань у Фонд. Але Уряд не підтримує таких пропозицій, тож підвищення пенсійного віку не буде.

Натомість ми запропонували встановити чітку залежність розміру пенсії від суми сплачених страхових внесків і тривалості участі у страховій системі. При цьому запроваджуються єдині пра­вила визначення розмірів пенсій – для всіх, окрім військовослужбовців.

Відтак діятиме справедливий принцип: щоб претендувати на виплати, треба робити внески до Пен­сійного фонду. Що триваліший страховий стаж, то більші відрахування до Фонду – то й більша пенсія. У цьому і полягає створення справедливої солідарної системи пенсійного страхування.

 

Наш пріоритет – якість життя українців

Минулоріч Уряд забезпечив зростання економіки – уперше після кількох років падіння. Нові можливості, які відкриває економічне зростання, ми використовуємо для відновлення соціальної справедливості. Від 1 січня цього року Уряд удвічі збільшив мінімальну зарплату. Підвищуючи пенсійні виплати, ми робимо наступний крок.

Частина людей після перегляду пенсій отримуватиме вдвічі більше. Приблизно 1,3 млн українців матимуть до своєї пенсії щомісячно до 200 грн. Для 1,2 млн людей підвищення становитиме від 200 до 500 грн. Два мільйони отримають підви­щення 500–1 000 грн. І ще понад 1,1 млн українців матимуть більше 1 000 грн щомісяч­ної доплати. Окрім цього, 1 жовтня вчергове зросте мінімальна пенсія – до 1 373 грн. Таким чином, зростання виплат цьогоріч торкнеться майже 9 млн з-поміж 11,9 млн пенсіонерів.

Трансформувати зростання економіки у підвищення якості життя українців – головне завдання, яке наш Уряд ставить перед собою. Як голова Уряду – запевняю: зроблю усе від мене залежне, щоб це завдання було виконано. Щоб Україна відродилася – і щоб в кожній родині був достаток.

Миру вам і злагоди!

З повагою,

Прем'єр-міністр України

Володимир Гройсман